Istorija
Šveicarų gamybos 1 oz PAMP aukso luitelis
Šveicarų aukštos kokybės prabangių produktų gamybos reputacija neapsiriboja vien laikrodžių pramone. Ji taikoma ir investiciniam auksui. Šveicarija ir auksas yra tas pats kaip Prancūzija ir vynas. Tai pareiškimas paremtas rimtais faktais, įrodančiais, kad didžioji dalis pasaulio aukso yra perdirbama šioje klestinčioje Alpių šalyje. Londono patikimų gamintojų ir kalyklų sąraše nurodyta, kad 90 % aukso rinkos sudaro šešios perdirbimo gamyklos, iš kurių keturios, įskaitant PAMP, įsikūrusios Šveicarijoje. Vidutiniškai Šveicarijoje per metus perdirbama 65–75 % pasaulinių aukso atsargų, tad ši šalis aukso perdirbimo ir aukso luitelių gamybos srityse pasaulyje užima pirmąją vietą. Šveicarija šią poziciją užima, nes šalis pasižymi itin aukštu saugumo lygiu, efektyvia logistika, stipria finansine sistema, kurioje veikia kai kurie pagrindiniai tarptautiniai pasaulio bankai ir, svarbiausia, šalyje įvesti griežti įstatymai, kurie priverčia laikytis aukštų pagamintų luitelių kokybės ir grynumo standartų. Pavyzdžiui, kiekvienas PAMP aukso luitelis pažymėtas prabuotojo antspaudu „ESSAYEUR FONDEUR“. Jis yra reverso pusėje ir garantuoja aukso luitelio grynumą. Norėdama taip pažymėti luitelius, PAMP turi atitikti griežtus Šveicarijos federalinius įstatymus („Tauriųjų metalų kontrolės aktą“) ir nusamdyti sertifikuotą prabuotoją, turintį privalomas federalines prabuotojų licencijas. Sertifikuoti prabuotojai turi tinkamai užfiksuoti kiekvieną atliktą prabavimą ir bet kokiu metu savo įrašus pateikti institucijų patikrai.
Kitaip tariant, kiekvieno PAMP aukso luitelio grynumą patvirtina vyriausybės ir pramonės institucijos, jo kokybė atitinka aukščiausius pramonės standartus ir jis yra ištobulintas Šveicarijos inžinierių, tad aukso produktas net viršija visus aukščiausius kokybės standartus. Juk jis pagamintas Šveicarijoje.
Kaldinti luitai
Aukso luitų gamybos procesas atrodo taip. Procesas pradedamas kaitinant aukso žaliavą krosnyje, kol ši tampa skysta suspensija. Kaitinimo metu, visos nepageidaujamos priemaišos yra pašalinamos iš suspensijos, paliekant tik didelio grynumo, dažniausiai apie 99.99 %, lydytą auksą. Tuomet lydytas auksas yra supilstomas į formas, paprastai didelių luitų pavidalo, kur jis atvėsta ir sukietėja. Sukietėjęs auksas sustatomas į mašiną, kuri suspaudžia auksą į vienodų matmenų plokštes. Vėliau aukso plokštės sustatomos į iškirtimo presą, kuris iš aukso plokščių iškerta ruošinius. Kitu žingsniu kiekvienas aukso ruošinys pasveriamas ir taip užtikrinama, jog jis nėra nei per mažas, nei per didelis, o bandymą išlaikę ruošiniai nupoliruojami, siekiant išgauti blizgų paviršių, Paskutinis etapas apima kaldinimo procesą, kurio metu aukso ruošiniai sudedami į kalybos presą, kuris su didžiule jėga spaudžia štampą, kol štampo dizainas atsiduria ant aukso ruošinio. Tokiu būdu nukaldinamas aukso luitas. Prieš užsandarinant saugioje permatomoje pakuotėje, ką tik nulietas auksas luitas yra patikrinamas.
PAMP SA
PAMP įmonė Šveicarijoje įkurta 1977 m. ir nuo tada tapo reikšmingiausiu pasaulio aukso luitelių nuo 1 iki 100 g gamintoju. Pagrindinė PAMP infrastruktūra įrengta vaizdingame Šveicarijos kaimelyje Kastel San Pjetro, kur veikia pažangi perdirbimo ir gamybos įmonė, aukščiausio lygio Šveicarijos inžinierių įgūdžius ir naujausias bei pranašiausias technologijas pritaikanti savo garsiųjų luitelių perdirbimo ir gamybos procesuose. Įmonė, laikoma inovacijų ir mažmeninių tauriųjų metalų luitelių gamybos rinkos lydere, buvo pirmoji, kuri savo auksinių luitelių reverso pusę papuošė skirtingais estetiškais motyvais. Vienas jų – dailusis Fortūnos, romėnų sėkmės deivės, motyvas – tapo itin populiarus visame pasaulyje, o šiandien laikomas PAMP, kaip gamintojo, aukštos kokybės simboliu. Tad net nestebina, kad prekių ženklo PAMP akronimas (Produits Artistiques Métaux Précieux) reiškia meniškus tauriųjų metalų produktus. PAMP aukšto grynumo ir kokybės lygio luiteliai yra akredituoti Šveicarijos centrinio banko ir Londono lydinių rinkos asociacijos (LBMA), todėl juos mielai renkasi viso pasaulio pagrindinės finansinės institucijos, centriniai bankai, investuotojai, ir kolekcionieriai.