Tavex (Tavex SIA) tinklalapis naudoja slapukus, kad suteiktų jums asmeninę informaciją apie mūsų paslaugas ir pagerintų svetainės veikimą. Jei duodate sutikimą, paspauskite mygtuką „Sutikti su visais slapukais“. Jei norite tvarkyti savo nuostatas, paspauskite „Tvarkyti slapukus“. Jūsų pasirinkimas bus saugomas 60 savaičių
Pasirinkite, kokius slapukus leidžiate naudoti
Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Slapukų politika
JAV Federalinis rezervų bankas nusprendė nekeisti palūkanų normų politikos. Tai reiškia, kad investuotojams turėtų kilti klausimas – kaip keisis infliacijos lygis?
Nepaisant to, kad infliacijos lygis gerokai sumažėjo nuo praėjusių metų aukščiausio lygio, oficialus infliacijos lygis dar nėra artimas FED nustatytai 2 % ribai. FED negali užtikrintai teigti, kad aukšta infliacija įveikta. Centriniai bankai taip pat negali dar labiau griežtinti politikos, nerizikuodami rimtai pakenkti finansų rinkoms ir ekonomikai. Centriniai bankai susiduria su sudėtinga užduotimi – ar susitaikyti su recesija, ar su didesne infliacija.
Ateities sandorių rinkose prognozuojama, kad FED baigs didinti palūkanų normas ir kad kitas jo žingsnis bus palūkanų normų mažinimas. Tai reiškia, kad rinkos numato didesnės infliacijos tikimybę.
Ar obligacijos išgelbės?
Metalų rinkos šiuo metu pralaimi finansų rinkoms. Praėjusią savaitę, augant viltims, kad palūkanų normos pasiekė aukščiausią tašką, S&P 500 indeksas padidėjo beveik 5 %. Ilgalaikių obligacijų pajamingumas mažėja, nors jis tebėra gerokai didesnis nei prieš porą metų.
Praėjusį mėnesį daugelio obligacijų pajamingumas pasiekė aukščiausią lygį nuo 2007 m. Tuomet valdžios sektoriaus skola sudarė 60 % BVP. Šiandien šis santykis yra daugiau kaip 100 proc.
Vien 2023 m. ketvirtąjį ketvirtį Iždo departamentas išleis skolos vertybinių popierių už 776 mlrd. dolerių. Kad pritrauktų pirkėjų, jis turės pasiūlyti gerą pajamingumą, ypač dabar, kai Kinija mažina iždo obligacijų pirkimą.
Vyriausybė negali sau leisti toliau leisti skolos vertybinių popierių dabartinėmis palūkanų normomis. Kadangi skolos ir BVP santykis yra didesnis nei 100 %, kyla grėsmė, kad skolos aptarnavimo išlaidos išsiurbs ekonomiką ir paskatins dar daugiau skolintis.
Žinoma, FED galėtų sumažinti trumpalaikes palūkanų normas ir pradėti naują obligacijų supirkimo kampaniją, kad sumažintų ilgalaikių obligacijų pajamingumą, tačiau tai tikriausiai sukeltų staigų infliacijos augimą.
Galimas ateities scenarijus
Į normalią padėtį dar greit negrįšime. FED palūkanų normų didinimo kampanija galbūt šiek tiek sumažino infliaciją, tačiau centriniai bankai vis dar toli gražu nevykdo savo įsipareigojimų užtikrinti “stabilias kainas” – netgi pagal jų pačių apibrėžimą. Ir nors JAV matomas bent minimalus teigiamas palūkanų normų didinimo poveikis, Europoje padėtis blogesnė – daugelyje regionų aiškiai matomi nuosmukio požymiai.
FED palūkanų normų didinimo kampanija galbūt verčia vartotojus ir įmones susiveržti diržus, tačiau ji niekaip neskatina federalinio deficito išlaidų. Panaši padėtis ir Europoje.
Būtent tokia fiskalinė politika, remiama pinigų ir kreditų politikos, didina riziką dolerio ir euro perkamajai galiai.
Didieji bankai įspėja apie finansų krizę
Naujienų agentūra “Reuters” pranešė, kad didžiausių pasaulio bankų vadovai išreiškė susirūpinimą, jog dėl didėjančios geopolitinės įtampos ir neapibrėžtumo finansų sektoriuje gali kilti dar viena krizė.
Tai gali įvykti labai greitai.
– informuoja bankai.
Pasak “Morgan Stanley” vadovo D. Gormano, sekančios pasaulinės finansų krizės priežastis slypi geopolitinėje arba politinėje erdvėje. Jis buvo vienas iš daugelio didžiųjų bankų generalinių direktorių, kalbėjusių Honkongo pinigų institucijos surengtame pasauliniame finansų sektoriaus vadovų aukščiausiojo lygio susitikime.
“Daugelyje šalių demokratijos problemos tapo akivaizdžios” – sakė G. Gormanas, nesileisdamas į detales.
Vokietijos banko “Deutsche Bank” generalinis direktorius sakė, kad finansų rinkos iš esmės yra atsparios pasauliniams pokyčiams, tačiau bet koks finansų rinkų sąstingis gali kelti tam tikrą riziką.
“Didžiausią susirūpinimą man kelia tai, kad dėl dar vieno geopolitinio paaštrėjimo rinkos tam tikru momentu iš tikrųjų praras ramybę. Tai gali įvykti labai greitai, o tada įvairūs įvykiai gali nutikti ir finansų rinkose” – perspėjo Vokietijos banko “Deutsche Bank” pareigūnas.
Šie komentarai nuskambėjo tuo metu, kai Izraelio ir islamistų grupuotės “Hamas” konfliktas Gazos ruože sukėlė dar daugiau neapibrėžtumo pasaulio finansų ir ekonomikos sektoriuje. Daug neapibrėžtumo kelia ir Rusijos karas Ukrainoje, bei įtampa tarp JAV ir Kinijos, nepaisant abiejų supervalstybių vadovų pastangų ją sumažinti.
Spalio mėn. tarptautinis valiutos fondas paliko galioti 3 proc. pasaulio ekonomikos augimo prognozę. 2024 m. prognozė buvo pabloginta iki 2,9 proc.
Pasak fondo tyrimų departamento direktoriaus Pierre’o-Olivier Gurinci, pasaulio ekonomika toliau atsigauna po pandemijos bei Rusijos invazijos į Ukrainą padarinių, bet kiekvienas naujas sukrėtimas smarkiai ir neigiamai veikia bendrą padėtį.
Padėtis tauriųjų metalų rinkoje
Mažmeninė aukso ir sidabro paklausa pastarosiomis savaitėmis išliko palyginti stabili. Be abejo, tam įtakos turėjo geopolitinė padėtis Artimuosiuose Rytuose. Tauriųjų metalų rinkose laukiama naujo katalizatoriaus, kad vėl pamatytume naują karštligišką pirkimą. Ar tai bus naujos problemos bankų sektoriuje, ar apskritai finansų rinkose, parodys laikas.
Ateities nuspėti neįmanoma, tačiau fizinio aukso ir sidabro turėjimas yra geras finansinis apsidraudimas nuo pasaulinio neapibrėžtumo ir neramumų. Deja, nepaisant visų pastarųjų metų įvykių, labai nedaug investuotojų naudojasi šia draudimo forma. Auksas tikrai nėra panacėja, tačiau tai būdas išsaugoti tai, ką taupėte daugelį metų.
Atsakomybės ribojimas
Ši ataskaita yra parengta kaip rinkodaros pranešimas ir yra tik informacinio pobūdžio. Nei šioje ataskaitoje pateikta informacija, nei bet kokia nuomonė (nepriklausomai nuo šaltinio) nėra ir neturėtų būti laikoma pasiūlymu, rekomendacija, patarimu ar kvietimu teikti pasiūlymą pirkti ar parduoti bet kokią finansinę priemonę. Šioje ataskaitoje pateikta informacija nėra investavimo ar mokesčių konsultacija ir joje neatsižvelgiama į konkrečius investavimo tikslus, rizikos lūkesčius ir finansinę padėtį bet kurio asmens, kuris gali gauti šią ataskaitą. Šios ataskaitos negalima platinti, kopijuoti, atgaminti ar keisti be išankstinio raštiško bendrovės sutikimo. Papildomą informaciją, kuri taip pat negali būti laikoma patarimu ir (arba) rekomendacija, galima gauti iš bendrovės atskiru prašymu.
Komentarai