Siekdami pagerinti Jūsų naršymo kokybę, statistiniais ir tiesioginės rinkodaros tikslais šioje svetainėje naudojame slapukus, kuriuos galite bet kada atšaukti pakeisdami savo interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus. Slapukų politika
2024 m. įrodė, kad auksas ir sidabras yra ne tik taurieji metalai, bet ir stabilumo bei patikimų investicijų simboliai. Įtikinamo tauriųjų metalų vertės stabilumo, dinamiškų rinkos tendencijų ir klientų pasitikėjimų dėka Tavex grupė 2024 m. pardavė beveik 9 tonas aukso.
Praėjusiais metais investicinio aukso paklausa Lietuvoje išliko stabili, didėdama +3,5 %. Dėl kylančių aukso kainų gyventojai rinkosi mažesnius investicinius produktus, todėl parduotų aukso produktų skaičius išaugo, o paklausos apimtis išliko stabili.
Aukso luitai, sveriantys iki 5 gramų, įskaitant ir Tavex individualizuotus, buvo populiariausi ir 2024 metais. Beveik 40 000 Lietuvos gyventojų, įsigijusių šiuos luitus, žengė pirmąjį investavimo į auksą žingsnį. Tokių luitų kaina svyravo nuo 30 iki 500 eurų. Vieno sandorio metu lietuviai vidutiniškai įsigijo 2 luitus. Didesnių sumų investicijoms pirkėjai rinkosi 1 uncijos (31,1 g) svorio luitus ir monetas. Visi Tavex investicinio aukso tiekėjai yra akredituoti LBMA, o Tavex yra oficialus jų atstovas Baltijos šalyse.
Dažnai teigiame, kad noras įsigyti aukso iš oficialaus pardavėjo yra ta priežastis, dėl kurios klientai renkasi mus, nepaisant to, kad Lietuvoje turime tik internetinę parduotuvę ir auksą pristatome apdrausta siunta. Šiuo požiūriu Lietuva mums yra šiek tiek nestandartinė rinka, jaučiamas tam tikras vietos gyventojų nepasitikėjimas ne internetu veikiančiais rinkos dalyviais. Galbūt toks elgesys susijęs su vis dažnėjančiais investicinių aukso luitų padirbinėjimo atvejais, kurie 2024 m. buvo nustatomi ir Lietuvoje. Galbūt dėl šios priežasties investuotojai renkasi oficialų monetų ir luitų pardavėją, taip užsitikrindami pasitikėjimą prekių kokybe.
Lietuvos gyventojai pastebimai dažniau pirko aukso monetas ir luitus trumpalaikių kainų korekcijų laikotarpiais, užfiksuodami vertės augimą esant didžiausiam kainų lygiui. Tavex komanda džiaugiasi šia tendencija. Toks apdairus požiūris į aukso valdymą padeda gyventojams išsaugoti ir net padidinti savo kapitalą ilguoju laikotarpiu. Nepaisant to, pardavimo apimtys viršija pirkimo apimtis. Verta paminėti, kad Tavex nesuperka aukso Lietuvoje – klientai dėl aukso pardavimo sandorio atvyksta į mūsų atstovybę Latvijoje. Iš savo klientų dažnai girdime, kad aukso supirkimo kainos Lietuvoje yra mažesnės nei Latvijoje ir Estijoje. Tai aiškintume tuo, kad rinkoje fiziškai nėra stambaus žaidėjo, turinčio filialus didžiuosiuose miestuose, nes konkurencija tarp mažų įmonių negali užtikrinti tinkamo ir sąžiningo kainų lygio.
Latvijoje nupirkto aukso kiekis, į kurį įeina ir sandoriai su Lietuvos gyventojais, pernai padidėjo 25 % ir pasiekė aukščiausią lygį per pastaruosius 15 metų.
Praėjusiais metais išryškėjo dar viena įdomi tendencija – vis daugiau įmonių pradėjo pirkti investicinį auksą. Dažniausiai tai yra įmonės, kurių naudos gavėjas yra vienas asmuo. Taigi, investuodami į auksą ir sidabrą, galite gerokai optimizuoti mokesčių sumą.
Aukso ir sidabro kainų prognozės išlieka teigiamos ir 2025 m., akcentuodamos geltonojo metalo, kaip apsidraudimo nuo rizikos ir sidabro, kaip dvejopo pobūdžio aktyvo vaidmenį. Analitikai pateikia nuomones apie aukso kainą 2025 m., remdamiesi tebesitęsiančiu pasauliniu neapibrėžtumu, centrinių bankų pirkimo tendencijomis ir pinigų politikos pokyčiais.
Aukso ir sidabro kainų prognozės 2025 m.
Remiantis „Kitco News“ apklausa, 51 proc. mažmeninių prekiautojų mano, kad auksas ir vėl taps lyderiu tarp metalų. Didžiųjų Europos ir JAV investicinių bankų analitikų prognozės rodo, kad 2025 m. viduryje aukso kaina gali nesunkiai pasiekti 3000 JAV dolerių už unciją lygį.
Pasauliniai investiciniai bankai beveik vienbalsiai tvirtina, kad aukso augimo potencialas dar neišsemtas. Bankų prognozės:
UBS ir „Citigroup“ iki metų pabaigos prognozuoja 3000 JAV dolerių už unciją lygį.
Goldman Sachs tikisi 3100 JAV dolerių už unciją, o jei įtampa prekyboje ir D. Trumpo retorika išliks, jie neatmeta šuolio iki 3300 JAV dolerių už unciją.
Per pirmąsias šešias šių metų savaites aukso kaina pasiekė 2800 ir 2900 JAV dolerių už unciją ribas ir kol kas nepatyrė didesnių techninių korekcijų. Tarp investuotojų vėl išaugo aukso, kaip krizinės valiutos ir saugaus prieglobsčio nestabiliais laikais, patrauklumas.
Svarbų vaidmenį suvaidino Donaldo Trumpo paskelbti arba nustatyti tarifai. Iš pradžių taikydamas į Kanadą, Meksiką, Kiniją ir Europą, vasarį jis paskelbė, kad ateityje visam plieno ir aliuminio importui įves 25% tarifus. Nors svarbiausiose tarptautinėse akcijų rinkose didelės išpardavimo bangos dar nebuvo, neužtikrinti investuotojai dabar vis labiau pasitiki auksu kaip išbandyta ir patikima apsaugos nuo krizių ir infliacijos priemone. Atrodo, kad pasaulinio ekonomikos nuosmukio atveju investuotojai labiau pasitiki auksu, kaip materialiuoju turtu, nei biržinėmis bendrovėmis ar obligacijomis.
Muitai paprastai turi infliacinį poveikį, nes jie tiesiogiai didina importo kainas ir netiesiogiai plinta kituose sektoriuose dėl didesnių gamybos sąnaudų. Todėl tikimybė, kad D. Trumpo prekybos politika lems bendrą infliacijos padidėjimą JAV, yra gana didelė. Jei infliacija šoktels, centriniai bankai gali nuspręsti padidinti palūkanų normas, o tai gali sulėtinti ekonomiką ir sumažinti paklausą. Šiuo metu aukso rinkose nerimas dėl infliacijos yra svarbesnis nei palūkanų normos.
Centriniai bankai taip pat laikomi svarbiais kainų veiksniais. Pasaulio aukso taryba/WGC (gold.org) pranešė, kad 2024 m. grynieji pirkimai sudarė 1 044,6 tonos. Tai reiškia, kad jų pirkimai trečius metus iš eilės viršijo 1 000 tonų aukso.
Iš esmės, kalbant apie auksą, investuotojai pirmiausia turėtų pasirinkti ilgalaikę strategiją. Nors per pastaruosius dešimtmečius pinigai gerokai prarado perkamąją galią, su auksu atsitiko priešingai. Vienas pavyzdys tai ypač puikiai iliustruoja: prieš 25 metus barelis žalios naftos prilygo 3,2 gramo aukso, šiandien svarbiausią pasaulyje žaliavą – nors nuo to laiko jos kaina išaugo daugiau nei dvigubai – galima įsigyti vos už 0,79 gramo aukso.
Auksas, nepaisant jo dabartinės kainos, pirmiausia turėtų būti vertinamas kaip apsidraudimas, o ne spekuliacinis turtas ir turėtų būti laikomas ilgalaike privaloma investicija į jūsų investicijų portfelį. WGC rekomenduoja bent 5-10% savo investicijų portfelio turėti aukso pavidalu.
Atsakomybės ribojimas
Ši ataskaita yra parengta kaip rinkodaros pranešimas ir yra tik informacinio pobūdžio. Nei šioje ataskaitoje pateikta informacija, nei bet kokia nuomonė (nepriklausomai nuo šaltinio) nėra ir neturėtų būti laikoma pasiūlymu, rekomendacija, patarimu ar kvietimu teikti pasiūlymą pirkti ar parduoti bet kokią finansinę priemonę. Šioje ataskaitoje pateikta informacija nėra investavimo ar mokesčių konsultacija ir joje neatsižvelgiama į konkrečius investavimo tikslus, rizikos lūkesčius ir finansinę padėtį bet kurio asmens, kuris gali gauti šią ataskaitą. Šios ataskaitos negalima platinti, kopijuoti, atgaminti ar keisti be išankstinio raštiško bendrovės sutikimo. Papildomą informaciją, kuri taip pat negali būti laikoma patarimu ir (arba) rekomendacija, galima gauti iš bendrovės atskiru prašymu.
Tavex (Tavex SIA) tinklalapis naudoja slapukus, kad suteiktų jums asmeninę informaciją apie mūsų paslaugas ir pagerintų svetainės veikimą. Jei duodate sutikimą, paspauskite mygtuką „Sutikti su visais slapukais“. Jei norite tvarkyti savo nuostatas, paspauskite „Tvarkyti slapukus“. Jūsų pasirinkimas bus saugomas 60 savaičių