Pridėti kainų pranešimą

Kas geriau - kolekcinės ar investicinės monetos?

Paskelbė Tavex SIA kategorijoje Naujienos 26.09.2023
Aukso kaina (XAU-EUR)
2171,44 EUR/oz
  
- 33,91 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
27,64 EUR/oz
  
- 1,09 EUR
Kas geriau - kolekcinės ar investicinės monetos?

Auksas yra viena seniausių investavimo formų pasaulyje ir istoriškai buvo laikomas “saugiu prieglobsčiu” neramiais laikais. Jei žvalgotės į aukso monetas, svarbu nuspręsti, ar jūsų tikslas yra kolekcinis, ar investicinis.

Kolekcinės aukso monetos

Kolekcionavimas gali būti pelningas. Pavyzdžiui, gamintojo išleistos aukso monetos išparduodamos žaibiškai, o vėliau antrinėje rinkoje parduodamos daug brangiau. Geras tokių monetų pavyzdys yra kolekcinės lietuviškos monetos. Išaugo ne tik kolekcinė monetų vertė, bet ir jose esančio tauriojo metalo vertė.

Kolekcinėms monetoms svarbus ne tik metalas, iš kurio jos pagamintos, bet ir tiražas bei dizainas – tai pagrindiniai kolekcininkų pasirinkimo elementai. Kartais kolekcininkai medžioja monetas su įdomiais trūkumais (pavyzdžiui, nenurodyti kaldinimo metai) arba monetas, išleistas svarbių istorinių įvykių atminimui (pavyzdžiui, neseniai išleistos monetos su paskutiniu Elžbietos II atvaizdu). Kolekcinės monetos gaminamos iš įvairių 585° ir 999,9° prabos tauriųjų metalų.

Kolekcinių monetų minusai:

  • jų kainą lemia rinkos paklausa;
  • dažniausiai apmokestinamos PVM;
  • gali prireikti keleto mėnesių, kol jos bus realizuotos už pageidaujamą “kolekcinę” kainą.

Investicinės aukso monetos

Kolekcininkai renkasi patrauklaus ir įdomaus dizaino auksines monetas, o investuotojui dizainas nėra labai svarbus. Svarbu tik svoris, aukso grynumas ir palanki kaina. Investicinės monetos gaminamos iš tauriojo metalo, kurio grynumas ne mažesnis kaip 900° prabos, o šiuolaikinių monetų grynumas dažnai siekia 999,9° prabos. Anksčiau rašėme apie skirtingas investicinių monetų kategorijas – nuo kategorijos priklauso antkainis prie rinkos kainos. Kuo paprastesnis aukso apdirbimas, tuo mažesnis antkainis prie biržos kainos. Investicinėms monetoms netaikomas PVM.

Pavyzdžiui, šiais metais monetų kalykla pristatė pirmąją investicinę monetą “Britanija” su karaliaus Karolio atvaizdu. Nors tai iš pažiūros svarbus įvykis, monetai taikomas sąžiningas antkainis prie rinkos kainos.

Karališkosios monetų kalyklos tauriųjų metalų skyriaus direktorius teigia:

Investicinės monetos yra patraukli galimybė daugeliui investuotojų, kurie nori diversifikuoti savo investicinį portfelį įsigydami aktyvą su nedideliu antkainiu.

Investicija ar hobis?

Vienas iš kolekcinių monetų trūkumų, palyginti su investicinėmis monetomis, yra antkainis. Čia kalbame ne apie tauriųjų metalų prekiautojų uždarbį. Kolekcinių monetų antkainis iš principo yra didesnis, nes jose esantis taurusis metalas apdorojamas daug detaliau. Dažnai tai yra “Proof” kokybės monetos (daugiau apie kaldinimo kokybės kategorijas skaitykite čia), kurių antkainis viršija 80 % aukso kainos, o tai automatiškai reiškia, kad tokioms monetoms taip pat bus taikomas PVM. Tuo pat metu investicinių monetų antkainis yra apie 3-8 % prie tauriojo metalo biržos kainos (mažiau nei unciją sveriančioms monetoms taikomas didesnis antkainis). Šie antkainiai padengia visas su auksinių monetų gamyba ir platinimu susijusias išlaidas.

Toliau pateikiamas dviejų monetų palyginimo pavyzdys – viena jų yra kolekcinė, kita – investicinė moneta. Palyginimas akivaizdžiai parodo antkainio ir likvidumo skirtumą.

Kas geriau - kolekcinės ar investicinės monetos

Janis Asticas, “Tavex Lietuva” Prekybos departamento vadovas:

Investicinės monetos gali greičiau duoti pajamas, nes jų antkainis, palyginti su rinkos kaina, yra nedidelis, todėl investicijos gali atsipirkti per palyginti trumpą laiką. Tačiau kolekcinės monetos, kurios rinkoje turės didelę paklausą, gali generuoti didelį pelningumą per trumpą laiką.

Kita vertus, investicinių monetų realizavimas yra daug paprastesnis ir skaidresnis, nes tereikia apsilankyti tauriųjų metalų prekiautojo biure ir parduoti monetą iš anksto nustatyta kaina. Tauriųjų metalų prekiautojai sutinka nupirkti bet kokią kolekcinę monetą, tačiau tik už tauriojo metalo kainą. Savo ruožtu kolekcininkai pastebi, kad monetos pardavimas pageidaujama kaina gali užtrukti ir kelis mėnesius.

_____________________

Atsakomybės ribojimas
Ši ataskaita yra parengta kaip rinkodaros pranešimas ir yra tik informacinio pobūdžio. Nei šioje ataskaitoje pateikta informacija, nei bet kokia nuomonė (nepriklausomai nuo šaltinio) nėra ir neturėtų būti laikoma pasiūlymu, rekomendacija, patarimu ar kvietimu teikti pasiūlymą pirkti ar parduoti bet kokią finansinę priemonę. Šioje ataskaitoje pateikta informacija nėra investavimo ar mokesčių konsultacija ir joje neatsižvelgiama į konkrečius investavimo tikslus, rizikos lūkesčius ir finansinę padėtį bet kurio asmens, kuris gali gauti šią ataskaitą. Šios ataskaitos negalima platinti, kopijuoti, atgaminti ar keisti be išankstinio raštiško bendrovės sutikimo. Papildomą informaciją, kuri taip pat negali būti laikoma patarimu ir (arba) rekomendacija, galima gauti iš bendrovės atskiru prašymu.

Finansinė grupė “Tavex Group” yra vienintelė oficiali investicinių aukso gamyklų Valcambi SAPAMP SuisseThe Perth Mint, The Royal MintAustrian Mint, Rand refinery ir Argor-Heraeus atstovė Baltijos ir Skandinavijos šalyse.

Komentarai

Aukso kaina (XAU-EUR)
2171,44 EUR/oz
  
- 33,91 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
27,64 EUR/oz
  
- 1,09 EUR

Jums taip pat gali patikti paskaityti