Pridėti kainų pranešimą

Ko galime tikėtis iš aukso kainos 2023 m.?

Paskelbė Tavex SIA kategorijoje Naujienos 21.02.2023
Aukso kaina (XAU-EUR)
2608,00 EUR/oz
  
+ 59,16 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
30,09 EUR/oz
  
+ 0,70 EUR
Ko galime tikėtis iš aukso kainos 2023 m

Analitikai mano, kad šiemet aukso rinka išliks labai nepastovi (bus stebimi ženklūs kainos svyravimai), o tai leis apdairiems investuotojams pasinaudoti pelningomis galimybėmis įsigyti aukso. Rinkos neapibrėžtumas kyla dėl recesijos rizikos, taip pat netikrumo dėl palūkanų normų ir geopolitinės ateities.


Praėję metai auksui, lyginant su kitu turtu, buvo neblogi – po didelių svyravimų aukso kaina doleriais metus baigė kiek aukščiau nei buvo metų pradžioje, o vertinant eurais – kaina pakilo +6%. Tikėtina, kad 2023-ieji bus dar vieni kainų svyravimo metai, nes išaugs recesijos ir stagfliacijos rizika.

Valiutų rinkos taip pat išlieka nepastovios – JAV dolerio kursas rekordiškai kilo, po kurio laiko taip pat staigiai krito. Tai rodo, kad stipraus dolerio laikai gali būti pasibaigę.

Aukso rinką šiais metais lems du pagrindiniai veiksniai:

  • Recesijos rizika;
  • Nežinomybė dėl palūkanų normų – ar FED ir ECB toliau jas kels ištisus metus, ar palūkanų normos pradės kristi metų pabaigoje. Tai turės didelę įtaką doleriui.

Be to, daug neaiškumų kelia geopolitinė įtampa – karas Ukrainoje, įtampa Artimuosiuose Rytuose ir padėtis aplink Taivaną. Atsižvelgiant į tai, kad tai yra labai nenuspėjami veiksniai, tolesnėje analizėje jie nebus nagrinėjami.

Palūkanų normos ir JAV doleris

JAV infliacija pastaraisiais mėnesiais sulėtėjo ir kyla lėčiau nei tikėtasi, ekonominiai rodikliai stabilizuojasi, o tai reiškia, kad FED šiais metais greičiausiai gerokai sulėtins palūkanų kėlimą. Tai turi teigiamą poveikį aukso kainai ir greičiausiai padės kainai kilti toliau.

Metinė infliacija lapkritį sudarė 7,1 proc., o tai yra mažėjantis rodiklis penktas mėnuo iš eilės. Lapkritį JAV mažmeninės prekybos pardavimai smuko. Tai buvo didžiausias nuosmukis per metus, atspindintis didelės infliacijos poveikį paklausai. Be to, pramonės sektorius taip pat rodo lėtėjimo ženklus. Šie duomenys teikia vilčių FED, nes palūkanų normų kėlimas yra naudojamas būtent siekiant sumažinti augimą, taigi ir infliaciją. FED tikisi, kad JAV ekonomikos augimas 2023 metais bus labai žemas, tačiau išliks didelė recesijos rizika.

Nuosmukio rizika yra beveik tokia pat didelė, kaip ir galimybė jos išvengti.

Praėjusių metų pabaigoje sakė FED atstovas. Tiesa, recesijos rizika Europoje taip pat vertinama kaip labai didelė. Prognozuojama, kad šiemet palūkanų normos pasieks aukščiausią lygį ir sieks kiek daugiau nei 5 procentus. FED pareigūnai negali užtikrintai atsakyti, kiek laiko palūkanos išliks maksimaliame lygyje, kiek ilgai kils ar kris. Tikėtina, kad aukštesnės palūkanų normos turės neigiamos įtakos aukso kainoms.

Išvada #1:

Palūkanų normos didinimo lūkesčiai patyrė spaudimą, todėl doleris po ilgo ir staigaus kilimo smarkiai nukrito. JAV dolerio vertės kritimas prisidėjo prie aukso kainų kilimo. Tačiau šis poveikis greičiausiai bus trumpalaikis, nes centriniai bankai vis dar planuoja, nors ir daug lėčiau, kelti palūkanų normas. Didesnės palūkanų normos kartu su lėtėjančia infliacija yra blogas derinys aukso kainai.

Aukso kainos ateitis labai priklausys nuo to, kiek stiprios valiutos ir kas atsitiks su ekonomika. Ar doleris ir toliau kils po trumpos pertraukos? Tikimasi, kad grįžus prie skatinamosios pinigų politikos, visos valiutos kris, o tai palaikys aukso kainą (net jei doleris sustiprės kitų valiutų atžvilgiu). Pagal šį scenarijų aukso kainos eurais, Didžiosios Britanijos svarais sterlingų ir kitomis valiutomis turėtų kilti, skirtingai nei JAV doleriais.

Nuosmukis turi teigiamą poveikį auksui ilgalaikėje perspektyvoje

Yra pagrįstų įtarimų, kad 2023 metais mūsų laukia recesija tiek Europoje, tiek JAV. Trumpuoju laikotarpiu tai gali neigiamai paveikti aukso kainą, o vidutiniu laikotarpiu (maždaug 6-24 mėn.) gali teigiamai paveikti spindinčio tauriojo metalo kainą.

Nuosmukio rizika yra didelė, nes palūkanų normos greitai kyla ir dažniausiai jas lydi ekonomikos nuosmukis. Pats svarbiausias ir tiksliausias recesijos rodiklis – pajamingumo kreivės inversija – jau įvyko. Nuo 1955 m. JAV iš viso įvyko dešimt pajamingumo kreivės inversijų, iš kurių devynias lydėjo nuosmukis, trukęs nuo 6 iki 24 mėnesių. Vieną kartą 1965 m. ekonomika nepradėjo smukti, tačiau augimas sulėtėjo nuo 10% iki 0,2%.

Aukso kaina paprastai krenta prasidėjus recesijai, nes finansų rinkose mažėja likvidumas ir auksas yra vienas iš pirmųjų parduotų aktyvų, siekiant pagerinti finansines padėtį. Aukso kainos nuosmukio mastas priklauso nuo to, ar pateksime į gilesnę krizę. Pavyzdžiui, per finansines krizes, kurias matėme 2008 ir 2020 m., aukso kaina smarkiai koregavosi. Tačiau šis nuosmukis buvo trumpalaikis, o po nuosmukio aukso kaina pradėjo staigiai kilti. Per 2008 metų krizę kritimas siekė 30%, 2020 metais – 15%. Pirmuoju atveju prireikė metų, kad būtų atkurtas prieškrizinis lygis, o antruoju – tik pusantro mėnesio.

Tauriųjų metalų gamintojas Heraeus šią vasarą paskelbtoje ataskaitoje teigė:

Ekonominis nuosmukis ne visada yra bloga naujiena auksui. Tauriųjų metalų kainos dažniausiai krisdavo nuosmukio metu, tačiau auksas krito mažiau ir atsigavo greičiau nei kiti metalai. Apskritai aukso kainos recesijos pabaigoje būdavo aukštesnės nei pradžioje.

Išvada #2:

Recesija reiškia, kad infliacija laikinai sumažės, o centriniai bankai bus priversti grįžti prie laisvesnės pinigų politikos. Kaip ir COVID-19 pandemijos atveju, tikėtina, kad į kitą nuosmukį bus sureaguota perdėtai, kas vėliau, tęsiantis žaliavų superciklui, sukels naują infliacijos bangą. Tai taip pat potencialiai reiškia stagfliaciją – aplinką, kurioje infliacija išlieka aukšta, bet ekonomika nei auga, nei susitraukia. Tokioje aplinkoje auksas turėtų veikti labai efektyviai. Šie metai labiau primena recesijos scenarijų, o ne vadinamąjį minkštąjį nusileidimą, kai, nepaisant aukštesnių palūkanų, krizės galima išvengti.

Kas atsitiks su aukso kaina 2023 m.?

Kadangi dėl didelio aukso rinkos nepastovumo ir ateities neapibrėžtumo prognozuoti labai sunku, šie įvertinimai dažnai būna netikslūs. Pavyzdžiui, įvairūs analitikai prognozuoja, kad šių metų pabaigoje aukso kaina gali būti ir 4000 USD/oz ir 1700 USD/oz. Patartume visiems įsigilinti į šią problemą išsamiau ir priimti pagrįstą investavimo sprendimą. Toliau pateikta analizė yra gana bendro pobūdžio ir neturėtų būti naudojama priimant investicinius sprendimus.

Žvelgiant į techninę aukso kainos analizę, reikia atkreipti dėmesį į kelias svarbias vertes. Šio teksto ruošimo metu (vasario 21 d.) auksas buvo vertas 1836 USD/oz.

Svarbus psichologinis palaikymo lygis yra 1800 USD/oz. Be kita ko, šis lygis yra 200 dienų slenkamasis vidurkis, kurį auksas sėkmingai pasiekė gruodžio mėnesį. Kai kaina viršija 200 dienų slankųjį vidurkį, ji veikia kaip psichologinis palaikymas, o kai yra žemiau jo, jis veikia kaip pasipriešinimo lygis.

Pirmasis pasipriešinimo lygis yra psichologiškai svarbus 1900 USD/oz lygis, po kurio seka 2000 USD/oz lygis. Didžiausias pasipriešinimas yra ties 2050-2075 USD/oz verte, kurioje auksas buvo du kartus per pastaruosius dvejus metus. Aukso kaina 2020 m. rugpjūčio mėn. pasiekė visų laikų aukščiausią lygį ir pakilo iki 2 075 USD už unciją.

Atsižvelgiant į recesijos riziką ir kylančias palūkanų normas, tikimasi, kad pirmąjį šių metų pusmetį aukso kainai ir toliau bus daromas tam tikras spaudimas. Jei FED ir kiti centriniai bankai šiais metais bus priversti pradėti mažinti palūkanų normas, antroje metų pusėje auksas gali vėl mesti iššūkį 2050 USD už unciją vertei ir galbūt net bandyti pasiekti naują visų laikų rekordą. Atsižvelgiant į didelį neapibrėžtumo lygį, susijusį su įvairiais veiksniais, tikėtina, kad šiais metais aukso kaina ir toliau patirs didelį kainų svyravimą. Tačiau ilgalaikėje perspektyvoje (kelerių metų) tampa aišku, kad palūkanų normų kėlimas neįmanomas be rimtos ekonominės krizės dėl labai didelės skolos. Tai reiškia, tam, kad pinigų sistema funkcionuotų, neišvengiamai bus grįžtama prie žemų palūkanų ir pinigų spausdinimo, o tai, ilguoju laikotarpiu padės aukso kainai kilti.

Pasirinkimas #1
1 g Tavex aukso luitelis Yra sandėlyje

1 g "Tavex" aukso luitelis

Parduodame 1+ 92,34 € 84.53 84,53 92.34 92,34 92 92,00 91.83 91,83 91.5 91,50
Parduodame 30+ 91,50 € 84.53 84,53 92.34 92,34 92 92,00 91.83 91,83 91.5 91,50
Mes perkame 84,53
Palyginti Pranešimas Įdėti į krepšelį

_____________________

Atsakomybės atsisakymas
Ataskaita parengta kaip rinkodaros pranešimas tik informaciniais tikslais. Šiame pranešime pateikta informacija ar nuomonės (neatsižvelgiant į informacijos šaltinį) nėra raginimas, patarimas arba pasiūlymas pirkti ar parduoti bet kokią finansinę priemonę. Šiame pranešime pateikta informacija nėra konsultacija dėl investavimo ar mokesčių ir jame neatsižvelgiama į konkrečius investavimo tikslus, potraukį rizikuoti ir pranešimo gavėjo finansinę padėtį. Šį pranešimą draudžiama platinti, kopijuoti, dauginti ar keisti be išankstinio raštiško įmonės sutikimo. Papildomą informaciją, kuri negali būti laikoma rekomendacija ir (arba) patarimu, siekiant išvengti galimų netikslumų, įmonė pateiks paprašius.

Aukso kaina (XAU-EUR)
2608,00 EUR/oz
  
+ 59,16 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
30,09 EUR/oz
  
+ 0,70 EUR

Jums taip pat gali patikti paskaityti