Pridėti kainų pranešimą

Staigus dviejų JAV bankų žlugimas. Kas už to slypi ir kas gali įvykti toliau?

Paskelbė Tavex SIA kategorijoje Naujienos 14.03.2023
Aukso kaina (XAU-EUR)
2221,55 EUR/oz
  
+ 34,57 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
28,96 EUR/oz
  
+ 1,74 EUR
Staigus dviejų JAV bankų žlugimas

Šiandien atkreipsime dėmesį į Amerikos bankų sistemą – juk tai yra patikimumo ir tam tikro „teisingumo“ standartas. Visą praėjusį savaitgalį ir šiandien Amerikos bankai figūravo pagrindinėse naujienų antraštėse. Anksčiau šį mėnesį JAV Federalinis rezervų bankas savo ataskaitoje patikino Kongresą, kad bankai yra stiprūs, o visa finansų sistema yra geros būklės. Po kelių savaičių FED užtikrintumas išgaravo – Silicio slėnio banko (SVB) žlugimas praėjusią savaitę greitai peraugo į galimą sisteminį šoką, galintį pakenkti pasitikėjimui bankų indėliais ir išprovokuoti destabilizuojančius indėlininkų veiksmus.

Trumpai apie įvykį

Indėlininkų antplūdis visą savaitę augo, per savaitę banko akcijos krito 65%, o po kelių dienų bankas pateko į FDIC (Federalinės indėlių draudimo korporacijos) kontrolę.

Silicio slėnio bankas (SVB) yra komercinis bankas, teikiantis finansines paslaugas technologijų, gyvybės mokslų ir rizikos kapitalo įmonėms. Nuo pat įkūrimo 1983 m. SVB buvo unikalių novatoriškos ekonomikos poreikių tenkinimo pradininkas ir yra 16-as pagal dydį bankas Amerikoje (ir antrasis Kalifornijoje). Dėl nulinių palūkanų politikos nulemtos „laisvų pinigų“ gausos, taip pat technologinių įmonių kapitalizacijos augimo, technologinius startuolius aptarnaujančio SVB verslas nuo 2020 metų išaugo trigubai.

Pandemijos metu banko pasyvai išaugo trigubai – nuo ​​60 iki 180 mlrd. dolerių (palyginimui, latvių indėliai siekia apie 10 mlrd. eurų). Paskolų poreikis buvo nedidelis, bet bankui reikėjo kažkaip užsidirbti.

Ką tokiu atveju darė bankas? Į hipoteka garantuotus vertybinius popierius (MBS) investavo 80 mlrd. Beveik 97% iš jų – terminui iki 10 metų. JAV Federaliniam rezervų bankui padidinus bazinę palūkanų normą vyriausybės obligacijų pajamingumas smarkiai išaugo. Jis tapo 2,5 karto didesnis nei hipoteka garantuotų vertybinių popierių (MBS). Pastarieji savo ruožtu iškart atpigo. Silicio slėnio banko žlugimas tapo didžiausiu Amerikos banko bankrotu po pasaulinės finansų krizės metų.

Ar turėtume tikėtis domino efekto?

Šį sekmadienį, praėjus dviem dienoms po to, kai buvo uždarytas Silicio slėnio bankas, vyriausybė uždarė ir Niujorko „Signature Bank“. Tai trečias pagal dydį bankrotas JAV bankininkystės istorijoje.

Ar bus ir kitų?

Kol kas vienareikšmiškai atsakyti šiuo metu neįmanoma, bet reikia stebėti įvykius rinkose.

Tą patį praėjusios savaitės ketvirtadienį keturi didžiausi JAV bankai prarado 52 mlrd. USD rinkos vertės:

Staigus dviejų JAV bankų žlugimas

Bendrai šių bankų kapitalizacija vos per porą dienų sumažėjo 60 proc. Ar tai svarbu? Taip, nes tai sistemiškai svarbūs JAV bankai.

Valdžios veiksmai

Praėjus vos kelioms dienoms po to, kai Kongresui paaiškėjo tikroji padėtis, FED paskelbė krizės suvaldymo scenarijų, kuris buvo patobulintas per 2008 m. nekilnojamojo turto rinkos žlugimą ir išplėstas per COVID-19 pandemiją, pranešdamas apie savo didžiules ir greitas pastangas išlaikyti finansų sistemos stabilumą.

Dabar bankams bus leista iš FED skolintis praktiškai neribotas sumas, jei paskolos bus užtikrintos patikimais vyriausybės vertybiniais popieriais.

Aukso kainos reakcija ir prognozė

Naujienos iš JAV sukėlė didelį netikrumą finansų rinkose. Praėjusią savaitę tiek JAV bankų, tiek didžiųjų Europos bankų (Credit Suisse) akcijos smarkiai krito, o akcijų indeksai apskritai krito. Kita vertus, auksas penktadienį smarkiai pabrango (2 proc.). Sidabras taip pat pabrango – pastaruoju metu iki 20,60 USD už unciją. Tačiau JAV doleris euro atžvilgiu susilpnėjo apie 0,5 proc. Praėjusi nerami savaitė JAV bankų sektoriui gali duoti lemiamą impulsą aukso kainų augimui. Net jei situacija JAV bankų sektoriuje neblogės, įvykę bankrotai aiškiai parodė esamas rizikas finansų rinkose. Visa tai gali paskatinti investuotojus vertinti auksą kaip „saugų prieglobstį“.

Kas toliau?

FED posėdis buvo numatytas kitą savaitę ir visi vienbalsiai prognozavo palūkanų didinimą. Dabar atrodo, kad planuojamo didinimo vis dėlto gali nebūti… Kaip manote Jūs?

1 oz aukso luitas yra pagamintas Valcambi, didžiausioje Šveicarijos tauriųjų metalų liejykloje Yra sandėlyje

1 oz Valcambi Suisse aukso luiteliai

Parduodame 1+ 2309,82 € 2208.13 2208,13 2309.82 2309,82 2298.71 2298,71 2289.81 2289,81
Parduodame 21+ 2289,81 € 2208.13 2208,13 2309.82 2309,82 2298.71 2298,71 2289.81 2289,81
Mes perkame 2208,13
Palyginti Pranešimas Įdėti į krepšelį

_____________________

Šaltinis: wsj.com, kitco.com,reuters.com

Atsakomybės atsisakymas
Ataskaita parengta kaip rinkodaros pranešimas tik informaciniais tikslais. Šiame pranešime pateikta informacija ar nuomonės (neatsižvelgiant į informacijos šaltinį) nėra raginimas, patarimas arba pasiūlymas pirkti ar parduoti bet kokią finansinę priemonę. Šiame pranešime pateikta informacija nėra konsultacija dėl investavimo ar mokesčių ir jame neatsižvelgiama į konkrečius investavimo tikslus, potraukį rizikuoti ir pranešimo gavėjo finansinę padėtį. Šį pranešimą draudžiama platinti, kopijuoti, dauginti ar keisti be išankstinio raštiško įmonės sutikimo. Papildomą informaciją, kuri negali būti laikoma rekomendacija ir (arba) patarimu, siekiant išvengti galimų netikslumų, įmonė pateiks paprašius.

Komentarai

Aukso kaina (XAU-EUR)
2221,55 EUR/oz
  
+ 34,57 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
28,96 EUR/oz
  
+ 1,74 EUR

Jums taip pat gali patikti paskaityti