Pridėti kainų pranešimą

Ką geriau pasirinkti – aukso monetas ar luitus?

Paskelbė Tavex SIA kategorijoje Naujienos 13.06.2022
Aukso kaina (XAU-EUR)
2221,55 EUR/oz
  
+ 34,57 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
28,96 EUR/oz
  
+ 1,74 EUR

Ar pasirinkdami auksą investuotojai atidžiai išnagrinėja, kurie aukso luitų ar monetų variantai yra geresni, arba derina investicijas? Tenka pripažinti, kad sprendžiant tokį klausimą gali kilti diskusija, kurios metu bus sunku pasiekti bendrą išvadą, nes monetų ir luitų palyginimas apima ne tik fizinių savybių tyrimą, bet ir asmeninio skonio aspektus.

Siekdami, kad kiekvienam būtų lengviau suprantama, kuris variantas jam labiausiai tinka, parengėme įvairiapusį aukso luitų ir monetų savybių palyginimą.

1. Ar auksas yra pinigai?

turi-nominalia-verte-tavex-lithuania

Monetos turi nominaliąją vertę, vadinasi, jos išleidžiamos gavus atskiro nacionalinio centrinio banko leidimą. Teoriškai auksine moneta galima apmokėti ir pirkinį parduotuvėje, nes auksinės monetos jų išleidimo šalyje yra teisėta mokėjimo priemonė arba, kitaip tariant, pinigai.

MONETOS LUITAI
Nominaliosios vertės privalumas yra tai, kad galite tikėtis minimalios sumos, kurią galite gauti už monetą, nepaisant to, kas nutiks aukso kainai ateityje. Teoriškai tai tiesa, o tikimybė, kad aukso kaina vieną dieną bus lygi nuliui, beveik neįmanoma. Nominaliosios vertės neturėjimo pranašumas yra tai, kad luitai nesusieti su tam tikra šalimi.

2. Autentiškumo sertifikatas

litas-monetas-tavex

MONETOS LUITAI
Monetos turi nominaliąją vertę, todėl jos yra pinigai ir joms nereikia sertifikato. Luito sertifikatas yra privalomas reikalavimas, jis gali būti pakuotėje (iki 100 g luitų) arba atskirai.
Taikydamas monetai nominaliąją vertę, emitentas garantuoja monetos aukso svorį ir aukso turinį. Pametus sertifikatą gali prireikti atlikti aukso autentifikavimo ekspertizę. Jei sertifikatas yra ne pakuotėje, reikia stengtis jo neprarasti.

3. Pirkimo kaina ir spredas

Populiariausias monetų svoris yra 1 uncija, luitų – 1 uncija, 50 ir 100 gramų. Normaliomis rinkos sąlygomis (kai rinkoje nėra paklausos ar pasiūlos šoko) aukso luitų supirkimo kaina už gramą yra palankesnė nei to paties svorio monetų. Tai paaiškinama mažesnėmis gamybos sąnaudomis (monetų kalimas yra sudėtingesnis ir daug išteklių reikalaujantis procesas), todėl tokiomis sąlygomis palankiau pirkti luitą. Tačiau vertinant kainas reikia atsižvelgti ir į supirkimo kainą bei spredą. Auksinių monetų supirkimo kaina tradiciškai didesnė nei panašaus svorio aukso luitų supirkimo kaina, tačiau abiejų rūšių aukso investicijų spredai yra panašūs.

monetos-luitas-lithuanaia

Pavyzdyje pateiktas vieno monetos ar luito vieneto biržos kainos antkainis. Perkant didesniais kiekiais taikomos mažesnės pardavimo kainos ir mažesni spredai. Vartotojų patogumui auksą galima filtruoti pagal mažiausią spredą.

MONETOS LUITAI
Jei pasaulinė praktika dėl monetų ateityje išliks tokia pat, kaip ir anksčiau, jūs turėsite galimybę parduoti auksą už kainą, viršijančią biržos kainą. Kai kurios monetos laikui bėgant gali įgyti ir numizmatinę vertę, kuri vėliau pateisins didžiausią pradinę monetos kainą.

Kai kurių dideliu tiražu išleidžiamų „bullion“ kokybės monetų kainos pirkimo metu praktiškai nesiskiria nuo luitų kainos, tačiau parduodant jų kaina už gramą būna didesnė.

Prisimintina, kad krizių ir ekonominio nestabilumo metu į numizmatinę vertę greičiausiai nebus atsižvelgiama.

Luitai dažniausiai perkami už palankesnę kainą nei monetos. Investuojant panašią sumą į luitus ir monetas, luitų fizinio aukso kiekis jūsų rankose bus didesnis nei monetų.

4. Likvidumas ir tarptautinis pripažinimas

Ne visas auksas, kurio praba didesnė nei 900, gali būti laikomas investiciniu auksu. Pasaulyje yra nedaug tarptautiniu mastu pripažintų investicinio aukso monetų ir luitų gamintojų. Siekiant tapti tarptautiniu mastu pripažintu investicinio aukso gamintoju, būtina tapti ir LBMA (London Bullion Market Association – Londono lydinių biržos asociacija) nariu. LBMA – tai tarptautinė prekybos asociacija, save vadinanti pasaulio tauriųjų metalų valdymo institucija. Dideliu likvidumu ir populiarumu pasižymi tik LBMA narių pagamintas investicinis auksas.

LBMA sudaro „Gerą pristatymo sąrašą“ Good Delivery List, į kurį įtraukiami tik perdirbėjai ir gamintojai, kurių investiciniai tauriųjų metalų gaminiai yra akredituoti LBMA ir atitinka griežtus prekybos pasaulinėje ne biržos rinkoje standartus. Ar gamintojas įtrauktas į šį sąrašą, patikrinti tikrai nesunku.

MONETOS LUITAI
Monetos likvidumas kai kuriose šalyse gali būti didesnis, bet kuris pardavėjas gali lengvai patikrinti monetos autentiškumą, nes tai standartizuota prekė, pvz., kaip 100 JAV dolerių kupiūra. Šveicarijoje gaminami luitai „Valcambi“ ir „PAMP Suisse“, kurių oficialus atstovas Latvijoje yra „Tavex“, iš viso pasaulio luitų išsiskiria aukščiausia kokybe ir likvidumu.

Svarbu prisiminti, kad luitų nuo 250 g likvidumas dėl didelės pinigų sumos, kurią pirkėjas turi sumokėti, bus šiek tiek mažesnis.

5. Galimybė įsigyti už nedideles investicijų sumas

Tiek į monetas, tiek į luitus galima investuoti ir nedideles sumas. Patogiam monetų ir luitų palyginimui galima naudoti įrankį „Palyginti“. Pavyzdžiui, naudodami šį įrankį, palyginome 1 g „Tavex“ aukso luitelį, 5 g „Valcambi“ luitelį ir Prancūzijos monetą „Napoleonas III“.

palyginti Tavex

Jei planuojate investuoti 200–500 eurų sumą, bus pelninga investuoti tiek į aukso monetas, tiek į aukso luitus, įvertinus kiekvienos prekės spot kainos pirkimo ir pardavimo kainos antkainį.

Be to, šis įrankis padės suprasti, koks yra kiekvienos prekės spredas, pavyzdžiui, 1 gramo luitelio, atėmus iš pardavimo antkainio supirkimo antkainį, galima daryti išvadą, kad prekės spredas yra 5,06 procento. Šiame pavyzdyje matome, kada tiek istorinė moneta, tiek „Tavex“ aukso luitai bus vienodai pelninga investicija, o dėl kitų gamintojų investicinių luitų verta pagalvoti, jei investicijos suma yra didesnė nei 500 eurų.

6. Praba

Šiuolaikinio aukso luitai paprastai yra 999,9 prabos. Monetų praba gali būti 900–999,99. Didžiausią klaidą investuotojai daro laikydami vertingesnėmis monetas, kurių praba aukštesnė. Tai klaidinga samprata, nes investicinio aukso kaina yra pagrįsta gryno aukso turiniu, o ne aukso svoriu. Skaitykite daugiau: Kodėl investuoti į auksą?

MONETOS LUITAI
Auksinių monetų prabos būna 900, 917, 986, 999,9.

900 ir 917 prabų monetos dažniausiai parduodamos nesupakuotos, gali būti liečiamos rankomis, nepažeidžiant monetų išvaizdos.

Šiuolaikiniai aukso luitai paprastai būna 999,9 prabos.

7. Gamintojo pakuotė (aukso monetas ar luitus)

tavex box - monetos-luitas

MONETOS LUITAI
Monetos būna supakuotos į kapsules, plastiko pakuotes ar tūbeles.
Monetos kalimo kokybė lemia, kaip bus supakuota moneta. Išskiriamos 3 monetų kalimo kokybės rūšys:
bullion;
bullion uncirculated;
– proof.Investicinio aukso asortimentui priskiriamos tik bullion ir bullion uncirculated monetos. Proof kokybės monetos išleidžiamos kolekcionavimo tikslais, o investicijoms jų antkainis yra nepateisinamai brangus. Bullion monetas gamintojas dažniausiai supakuoja į tūbeles (plastikines dėžutes po 10 vnt.) ir parduoda mažesniais kiekiais, pardavėjas tokias monetas dažniausiai deda į kapsules, tačiau klientas gali išimti monetas iš kapsulių ir liesti rankomis. Kitaip elgiamasi su Bullion uncirculated investicinėmis aukso monetomis. Kiekviena Bullion uncirculated moneta yra atskiroje pakuotėje ir jos negalima išimti iš pakuotės.
Luitai, dažniausiai 1–100 g svorio, yra individualiai supakuoti, su sertifikatu.

Nerekomenduojama atidaryti šių pakuočių, nes tai daro įtaką vėlesnei luito pardavimo vertei.

Daugiau kaip 250 g svorio luitai būna nesupakuoti, tačiau kiekvienas luitas turi sertifikatą, kuris yra luito gamintojo ir aukso turinio autentiškumo garantija. Investuotojai, kuriems svarbu pajusti auksą rankose, renkasi 250 g ir didesnius luitus.

8. Tiražas, arba gaminamas kiekis

MONETOS LUITAI
Nemažos dalies monetų, pavyzdžiui, Australijos ir Kinijos, tiražas ribojamas. Atsižvelgiant į pasaulio praktiką, tikėtina, kad laikui bėgant riboto tiražo monetų (Australijos „Lunaras“ – 30 000 egzempliorių) pardavimo kaina bus didesnė. Luitų pagaminama tiek, kiek gali užtikrinti gamintojas. Luitų tiražai neribojami. Išimtis – ypatingo dizaino luitai, dažniausiai gaminami pagal poreikį tam tikru laikotarpiu.

9. Mokesčiai

Nei Lietuvos, nei ES teisės aktai nenumato kitokio monetų ir luitų apmokestinimo, tačiau trečiosiose šalyse, pavyzdžiui, Norvegijoje, aukso luitai yra apmokestinami pridėtinės vertės mokesčiu, o investicinio aukso monetos neapmokestinamos. Atskirose šalyse gali būti nustatyti skirtingi mokesčių režimai, bet dažniausiai pasaulyje investicinis auksas neapmokestinamas PVM. Kapitalo prieaugio mokestis taikomas visam auksui nepriklausomai nuo to, ar parduodami luitai, ar monetos.

1 oz aukso luitas yra pagamintas Valcambi, didžiausioje Šveicarijos tauriųjų metalų liejykloje Yra sandėlyje

1 oz Valcambi Suisse aukso luiteliai

Parduodame 1+ 2308,54 € 2207.1 2207,10 2308.54 2308,54 2297.43 2297,43 2288.55 2288,55
Parduodame 21+ 2288,55 € 2207.1 2207,10 2308.54 2308,54 2297.43 2297,43 2288.55 2288,55
Mes perkame 2207,10
Palyginti Pranešimas Įdėti į krepšelį

________________________

Atsakomybės atsisakymas
Ataskaita parengta kaip rinkodaros pranešimas tik informaciniais tikslais. Šiame pranešime pateikta informacija ar nuomonės (neatsižvelgiant į informacijos šaltinį) nėra raginimas, patarimas arba pasiūlymas pirkti ar parduoti bet kokią finansinę priemonę. Šiame pranešime pateikta informacija nėra konsultacija dėl investavimo ar mokesčių ir jame neatsižvelgiama į konkrečius investavimo tikslus, potraukį rizikuoti ir pranešimo gavėjo finansinę padėtį. Šį pranešimą draudžiama platinti, kopijuoti, dauginti ar keisti be išankstinio raštiško įmonės sutikimo. Papildomą informaciją, kuri negali būti laikoma rekomendacija ir (arba) patarimu, siekiant išvengti galimų netikslumų, įmonė pateiks paprašius.

Komentarai

Aukso kaina (XAU-EUR)
2221,55 EUR/oz
  
+ 34,57 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
28,96 EUR/oz
  
+ 1,74 EUR

Jums taip pat gali patikti paskaityti