Istorija
PAMP kaldinti sidabriniai luiteliai “Fortūna”
Luiteliai gaminami kaldinimo būdu. Procesas prasideda kaitinant sidabro žaliavą krosnyje, kol ji virsta išlydyta mase. Kaitinimo metu visos pašalinės nepageidaujamos priemaišos yra pašalinamos, kol lieka tik labai grynas išlydytas sidabras, kurio grynumas yra apie 99,9%. Tada išlydytas sidabras yra supilamas į didelių luitų pavidalo formas, kur jis atvėsta ir sukietėja. Iš kieto sidabro paruošiamos vienodo dydžio plokštės. Sidabrinės plokštės dedamos į presą, kuris paruošia atitinkamus ruošinius. Sekantis žingsnis apima kiekvieno sidabro ruošinio svėrimą ir poliravimą, kad paviršius būtų blizgus. Paskutinis etapas yra kaldinimas, kai sidabrinis ruošinys yra dedamas į presą, kuris didžiule jėga perkelia reikalingą luito dizainą ant sidabrinio ruošinio. Rezultatas – nukaldintas luitas. Paskutiniame etape naujai nukaldintas sidabrinis luitas yra apžiūrimas bei užsandarinamas į permatomą, nuo klastojimo apsaugotą pakuotę.
PAMP sidabrinis luitelis “Fortūna” – su “pagaminta Šveicarijoje” ženklu
Šveicarijos, gaminančios itin aukštos kokybės prabangius gaminius, reputacija neapsiriboja vien laikrodžių pramone, bet yra taikoma ir investiciniam sidabrui. Šveicarijos sidabras yra garsus, kaip ir Prancūzijos vynas. Didžioji dalis pasaulio sidabro yra išgryninama šioje klestinčioje Alpių šalyje. Šešios tauriųjų metalų perdirbimo įmonės valdo 90 % sidabro rinkos, o keturios iš jų, įskaitant ir PAMP, yra įsikūrusios Šveicarijoje. Šveicarija vidutiniškai perdirba 65–75 % pasaulio metinės sidabro pasiūlos, todėl yra pirmoji šalis pasaulyje, kalbant apie sidabro perdirbimą ir tauriųjų metalų luitų gamybą. Aukštas šalies saugumo lygis, efektyvi logistika, stipri finansų sistema, apimanti kai kuriuos pirmaujančius tarptautinius bankus, ir, svarbiausia, griežti įstatymai, kurie nurodo aukštus kokybės ir grynumo standartus, yra Šveicarijos lyderiavimo priežastis. Ant kiekvieno PAMP sidabrinio luito yra bandytojo antspaudas, kurio kitoje pusėje yra užrašas „ESSAYEUR FONDEUR“, kuris garantuoja luito grynumą. Kad galėtų naudoti šį ženklą ant savo luitų, PAMP turi laikytis griežtų Šveicarijos federalinių įstatymų (Tauriųjų metalų kontrolės įstatymo) ir įdarbinti sertifikuotą specialistą, turintį reikiamas federalines tikrintojo licencijas. Licencijuoti specialistai turi tinkamai vesti jų atliekamą prabos nustatymo apskaitą ir būti pasiruošę bet kuriuo metu pateikti valdžios institucijoms savo apskaitos informaciją. Kitaip tariant, kiekvieno PAMP sidabrinio luito grynumas yra garantuojamas vyriausybinių ir pramonės institucijų, jo kokybė atitinka aukščiausius pramonės standartus ir yra tobulinama geriausių Šveicarijos inžinierių, todėl gaminys pranoksta visus meistriškumo standartus. Tai juk taip šveicariška.
PAMP SA
PAMP įmonė Šveicarijoje įkurta 1977 m. ir nuo tada tapo reikšmingiausiu pasaulio aukso luitelių nuo 1 iki 100 g gamintoju. Pagrindinė PAMP infrastruktūra įrengta vaizdingame Šveicarijos kaimelyje Kastel San Pjetro, kur veikia pažangi perdirbimo ir gamybos įmonė, aukščiausio lygio Šveicarijos inžinierių įgūdžius ir naujausias bei pranašiausias technologijas pritaikanti savo garsiųjų luitelių perdirbimo ir gamybos procesuose. Įmonė, laikoma inovacijų ir mažmeninių tauriųjų metalų luitelių gamybos rinkos lydere, buvo pirmoji, kuri savo auksinių luitelių reverso pusę papuošė skirtingais estetiškais motyvais. Vienas jų – dailusis Fortūnos, romėnų sėkmės deivės, motyvas – tapo itin populiarus visame pasaulyje, o šiandien laikomas PAMP, kaip gamintojo, aukštos kokybės simboliu. Tad net nestebina, kad prekių ženklo PAMP akronimas (Produits Artistiques Métaux Précieux) reiškia meniškus tauriųjų metalų produktus. PAMP aukšto grynumo ir kokybės lygio luiteliai yra akredituoti Šveicarijos centrinio banko ir Londono lydinių rinkos asociacijos (LBMA), todėl juos mielai renkasi viso pasaulio pagrindinės finansinės institucijos, centriniai bankai, investuotojai, ir kolekcionieriai.