Aukso rinka yra prekybos centras, kuriame šalys susitaria dėl kainos ir kiekio bei sudaro sandorius pagal rinkos sąlygas. Pagrindinis pasaulio aukso prekybos centras yra Londono birža, arba „Loco London“ – tarptautinis aukso sandorių ir atsiskaitymų standartas, pagal kurį kasdien sudaroma didžioji dalis pasaulio aukso sandorių.
Aukso rinkos paklausa. Kur pasaulyje naudojamas auksas?
Aukso paklausa pasaulyje ekonomiškai pagrįsta ne tik dėl jo naudojimo investiciniais tikslais.
- Beveik 60 proc. visos rinkos paklausos tenka juvelyrinių dirbinių rinkai ir gamybai, nes auksas yra nepakeičiama daugelio technologijų (elektronikos pramonės, medicinos, odontologijos, kelių statybos ir kt.) sričių žaliava. Net tuomet, kai auksas laikui bėgant tampa mažiau patrauklus investuotojams dėl tam tikrų finansų rinkos sąlygų, jis vis tiek lieka pagrindiniu daugelio pramonės šakų elementu.
- Svarbus vaidmuo aukso paklausos struktūroje tenka aukso paskirčiai Kinijoje, Indijoje ir kitose Azijos šalyse, kur aukso nuosavybė integruota į tradicijas, kultūrą ir religiją.
- Auksas ir šiandien yra strategiškai svarbi pasaulio šalių centrinių bankų užsienio valiutos ir aukso atsargų dalis. Istoriškai šalys, atlikusios svarbų ekonominį vaidmenį aukso standarto laikotarpiu, yra išlaikiusios palyginti didelę aukso atsargų dalį visoje centrinio banko atsargų struktūroje. Tai dažniausiai išsivysčiusios šalys, retkarčiais išparduodančios dalį savo aukso atsargų. O besivystančios šalys, kurios per pastaruosius 10 metų buvo absoliučios grynojo aukso pirkėjos, kaip tik intensyviai didina savo atsargas. Pavyzdžiui, tokios šalys yra Kinija ir Rusija.
Aukso pasiekiamumą pasaulinėje rinkoje užtikrina trys sritys: aukso gavyba, centrinė bankininkystė ir aukso perdirbimas.