Pridėti kainų pranešimą

Tyla prieš audrą. Kaip keisis aukso kaina?

Paskelbė Tavex SIA kategorijoje Naujienos 23.08.2023
Aukso kaina (XAU-EUR)
2186,55 EUR/oz
  
+ 12,66 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
25,45 EUR/oz
  
- 0,12 EUR
Tyla prieš audrą. Kaip keisis aukso kaina? fb

Šiandieninėje nepastovioje ekonominėje aplinkoje suprasti aukso rinką yra kaip niekada svarbu. Auksas yra svarbus investicinis turtas, o jo kainos kitimas gali padėti suprasti ekonomikos tendencijas. Šiame straipsnyje apžvelgsime pastarojo meto aukso rinkos kainos svyravimus ir jų priežastis, palūkanų normų įtaką, galimą neigiamą riziką ir aukso kainos poveikį investuotojų portfeliams ateityje.


Auksas šiek tiek koregavosi nuo gegužės mėn. pasiektų aukštumų ir vasarą laikėsi pastovumo tendencijos. Jo kaina svyruoja gana siaurame diapazone, nuo 1900 iki 1980 JAV dolerių už unciją. Pagrindinis klausimas kylantis investuotojams šiuo metu – ar auksas sugebės išsilaikyti dabartiniame lygyje ir vėl įveikti 2000 JAV dolerių už unciją barjerą? Artimiausiais metais kainai didžiausią įtaką darys ekonomikos raida ir galimas palūkanų normų mažėjimas. Tačiau tikėtina, kad kitais metais bus pasiektas lūžio taškas, dėl kurio aukso kainos gali įtikinamai pakilti.

Liepos pabaigoje FED nusprendė padidinti bazinę palūkanų normą 0,25 bazinio punkto, iki 5,25-5,5 % intervalo. Tai buvo lauktas sprendimas ir neturėjo didelės įtakos aukso kainai. Paskutinį kartą tokia aukšta JAV bazinė palūkanų norma buvo daugiau kaip prieš 22 metus.

Tačiau liepos pradžioje auksui didelį smūgį sudavė mažesnė, negu tikėtasi, infliacija JAV. Tuomet atsirado daugiau spekuliacijų, kad liepos mėn. palūkanų normos padidinimas buvo paskutinis cikle. Tai teigiamai paveikė aukso kainą. Ji kilstelėjo aukštyn. Taip pat iškalbinga yra ir tai, kad nepaisant stiprėjančio JAV dolerio, antroje liepos pusėje auksas sugebėjo išlaikyti aukštą kainos lygį.

Liepos mėn. aukso kaina padidėjo 2,4 % – iki 1965,6 JAV dolerio už unciją. Kita vertus, pirmosiomis rugpjūčio mėnesio dienomis aukso kaina greitai koregavosi ir šiuo metu jo kaina yra 1 920 JAV dolerių už unciją.

Aukso kaina per pastaruosius 5 metus

Kaip keisis aukso kaina?

Ar palūkanų normų didinimas baigėsi?

Rinkos vertinimais, tikimybė, kad FED rugsėjo mėn. padidins palūkanų normas, yra mažesnė nei 20 %. Nors FED birželio mėn. paskelbė, kad šiais metais planuojama dar du kartus didinti palūkanų normas, rinkos, atrodo, tuo netiki ir nesitiki tolesnio palūkanų normų didinimo šiais metais. Didesnės palūkanų normos paprastai daro neigiamą poveikį aukso kainai, nes dėl jų paprastai didėja obligacijų pajamingumas, o tai savo ruožtu didina neuždirbtas palūkanų pajamas (neuždirbtos pajamos, gaunamos pasirinkus vieną investiciją, o ne kitą, kuri garantuoja fiksuotų palūkanų pajamas).

Dabar aukso kaina remiasi prielaida, kad FED nebeturės reikšmingai didinti palūkanų normų. Tai reiškia, kad jei įvyks reikšmingas ekonominių duomenų (pavyzdžiui, infliacijos ar darbo rinkos duomenų) pokytis, dėl kurio vis dėlto smarkiai pasikeis palūkanų normų lūkesčiai, labai tikėtina, kad dėl to pasikeis ir aukso kaina. O jeigu palūkanų normos smarkiai padidėtų, tai galėtų turėti didelį poveikį aukso kainai. Pagal tokį scenarijų aukso kaina galėtų koreguotis net žemiau palaikymo lygio, t. y. 1900 JAV dolerių už unciją.

Recesijos rizika yra gana didelė

Kita vertus, reikia atsižvelgti į recesijos (galbūt ne tokios gilios, kaip tikėtasi šių metų pradžioje) riziką. Tai rodo pajamingumo kreivės inversija (daugiau apie tai skaitykite čia) ir iš dalies ekonominiai duomenys. Istorija taip pat rodo, kad tokį spartų palūkanų normų didinimą tradiciškai lydėdavo tam tikras ekonomikos sulėtėjimas. Tai reiškia, kad centriniai bankai gali keisti pinigų politiką jau šių metų pabaigoje arba kitų metų pirmąjį pusmetį.

Mažesnės palūkanų normos tikriausiai reikštų ir tai, kad realiosios palūkanų normos mažėtų. Realiosios palūkanų normos yra vienas iš pagrindinių veiksnių, darančių didelę įtaką aukso kainai. Žinoma, realiosioms palūkanų normoms įtakos turi ir infliacija, kuri nuosmukio metu greičiausiai dar labiau sulėtės.

Kartu pinigų politikos reakcija į nuosmukį yra labai nuspėjama. Kaip minėta, tikėtina, kad palūkanų normos pradės mažėti. Antra, centriniai bankai gali vėl pradėti spausdinti pinigus, o tai vėl turės neigiamą poveikį infliacijai. Be to, infliaciją lemia keletas ilgalaikių veiksnių, tokių kaip pasaulinis darbo jėgos trūkumas, visuomenės senėjimas ir deglobalizacija.

Gali būti, kad laukia stagfliacija

Jei šis scenarijus išsipildys, galime susidurti su situacija, kai infliacija smarkiai nesumažės, tačiau ekonomika smarkiai sulėtės arba pradės stagnuoti (stagfliacija). Pagal tokį scenarijų realiosios palūkanų normos mažėja, o tai teigiamai veikia aukso kainą.

Esame arti lūžio taško. Šiais metais arba kitų metų pradžioje pamatysime, kokia bus ekonomikos būklė ir ką centriniai bankai darys su palūkanų normomis. Šiuo metu atrodo, kad palūkanų normos kurį laiką liks dabartiniame lygyje.

Tačiau jei pažvelgtume į istoriją, palūkanų normos ilgai neužsibūdavo šiame stabiliame lygyje. Ilgiausias laikotarpis buvo nuo 2006 m. rugpjūčio mėn. iki 2007 m. liepos mėn., kai palūkanų normos 11 mėnesių buvo 5,25 %. Paprastai, kai palūkanų normos pasiekia aukščiausią lygį, jos pradeda mažėti per nepilnus 6 mėnesius, kai ekonomika sušunka “gana”.

Ko galime tikėtis iš aukso kainų artimiausiais mėnesiais?

Taigi, galime tikėtis, kad ateinančiais mėnesiais aukso kainos bus stabilios ir svyruos 1900-2000 JAV dolerių už unciją ribose. Tačiau, metų pabaigoje arba kitų metų pirmąjį pusmetį tikimės, kad kaina viršys 2000 JAV dolerių už unciją ir galbūt pasieks naujas aukštumas. Tai įvyks, kai JAV ekonomika taps akivaizdžiai neefektyvi, o palūkanų normos vėl pradės mažėti.

Šis scenarijus labai priklauso nuo recesijos gilumo. Jei recesija taps gili, ją gali lydėti savotiška likvidumo krizė, t. y. finansų rinkos laikinai parduos auksą, kad padidintų likvidumą. Paprastai, po to, kai įvyksta pinigų žlugimas, smarkiai kyla aukso kaina, kaip tai matėme po 2008 ir 2020 m. krizių.

Investuotojai į auksą šiuo metu laikosi laukimo pozicijos, o tai reiškia, kad stabilumo tendencija tęsis. Tačiau, kai vaizdas pradės aiškėti, aukso kainos pokytis gali tapti labai staigus.

Tauriųjų metalų rinka, atspindinti pasaulio ekonomikos nuotaikas, tebėra investuotojų dėmesio centre. Investuotojai ir rinkos stebėtojai turi išlikti budrūs, prisitaikyti ir būti informuoti, kad galėtų orientuotis galimuose aukso rinkos pokyčiuose.

_____________________

Atsakomybės ribojimas
Ši ataskaita yra parengta kaip rinkodaros pranešimas ir yra tik informacinio pobūdžio. Nei šioje ataskaitoje pateikta informacija, nei bet kokia nuomonė (nepriklausomai nuo šaltinio) nėra ir neturėtų būti laikoma pasiūlymu, rekomendacija, patarimu ar kvietimu teikti pasiūlymą pirkti ar parduoti bet kokią finansinę priemonę. Šioje ataskaitoje pateikta informacija nėra investavimo ar mokesčių konsultacija ir joje neatsižvelgiama į konkrečius investavimo tikslus, rizikos lūkesčius ir finansinę padėtį bet kurio asmens, kuris gali gauti šią ataskaitą. Šios ataskaitos negalima platinti, kopijuoti, atgaminti ar keisti be išankstinio raštiško bendrovės sutikimo. Papildomą informaciją, kuri taip pat negali būti laikoma patarimu ir (arba) rekomendacija, galima gauti iš bendrovės atskiru prašymu.

Finansinė grupė “Tavex Group” yra vienintelė oficiali investicinių aukso gamyklų Valcambi SAPAMP SuisseThe Perth Mint, The Royal MintAustrian Mint, Rand refinery ir Argor-Heraeus atstovė Baltijos ir Skandinavijos šalyse.

Komentarai

Aukso kaina (XAU-EUR)
2186,55 EUR/oz
  
+ 12,66 EUR
Sidabro kaina (XAG-EUR)
25,45 EUR/oz
  
- 0,12 EUR

Jums taip pat gali patikti paskaityti